Autentyczność to podstawowa wartość na Facebooku. Prosimy, aby ludzie, korzystający z naszej platformy posługiwali się swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem oraz nie podawali się za kogoś, kim nie są – niezależnie od tego, czy są to osoby prywatne, firmy czy organizacje pozarządowe, w przypadku których dotyczy to nazwy reprezentowanej instytucji. Także dlatego zakazujemy prowadzenia fałszywych kont i innych metod służących do ukrywania swojej tożsamości oraz wprowadzania ludzi w błąd. Dzisiaj – w ramach konsekwentnych starań o ochronę naszej społeczności przed tego typu nadużyciami – Facebook usunął 16 stron, ponieważ naruszały one zasady dotyczące nazywania i scalania stron.

Wykrycie tych działań było owocem wielu miesięcy pracy naszego zespołu i chcemy wyjaśnić, dlaczego podjęliśmy decyzję o tym kroku.

Decyzja o usunięciu stron jest konsekwencją zachowania ich twórców, a nie publikowanych przez nich treści. Stojące za nimi osoby stworzyły sieć odrębnych stron, skupionych na popularnych apolitycznych tematach, takich jak sport i hobby. Były to między innymi nieoficjalne strony dla fanów popularnych klubów piłkarskich i samochodów sportowych, strony z memami oraz strony dotyczące innych tematów. Strony te sprawiały wrażenie wiarygodnych i przyciągnęły setki tysięcy obserwatorów.

Poprzez serię wprowadzających w błąd zmian nazw i połączeń stron, administratorzy przyłączyli je do innych, nacechowanych politycznie stron, publikujących przede wszystkim komentarze dotyczące spraw krajowych i międzynarodowych w celu sztucznego zwiększenia liczby ich odbiorców. Mechanizm takich zmian nazw i łączenia stron przedstawia poniższy, hipotetyczny przykład.

Przykład:

  • powstaje strona “Fani japońskich motocykli” i publikuje treści związane z japońskimi motocyklami; po pewnym czasie nazwa strony zostaje zmieniona na “Uwielbiam japońskie motocykle”, następnie na “Uwielbiam motocykle” i ponownie na “Grupa Polska Motocykle”; wreszcie strona zostaje scalona ze stroną “Grupa Polska”, która skupia się na bieżących tematach politycznych.

Tego rodzaju zachowania nie są dozwolone na Facebooku, ponieważ nie chcemy, aby odbiorcy byli wprowadzani w błąd poprzez zmiany nazw i połączenia stron, które w istotny sposób zmieniają ich temat. W jasny sposób tłumaczymy to w naszym regulaminie.

Chociaż staramy się coraz skuteczniej przeciwdziałać tego rodzaju nadużyciom, stanowi to nieustanne wyzwanie, ponieważ odpowiedzialne za nie osoby wykorzystują wciąż nowe metody działania. Chcąc pozostawać o krok przed nimi, musimy stale zwiększać naszą efektywność. Oznacza to tworzenie coraz lepszych technologii, zatrudnianie większej liczby osób, a także ściślejszą współpracę z organami ścigania, ekspertami ds. bezpieczeństwa i innymi firmami. Robimy to wszystko, aby powstrzymać tego typu niepożądane zjawiska na naszej platformie oraz zagwarantować bezpieczeństwo, by ludzie mogli nadal ufać więziom, jakie tworzą na Facebooku.